OM SKRIDSKOSKOLAN
Skridskoskolan delas upp i två terminer med 16 träningstillfällen per termin. Terminen startar den 1 september 2025 och i början av januari 2026.
Skridskoskolan är basen i vår verksamhet och första steget in i konståkningsvärlden. I skridskoskolan arbetar föreningens tävlingsåkare med att lära ut skridskoåkningens grunder och så småningom mer konståkningsanpassade övningar till de aktiva. Träningen som vänder sig till såväl nybörjare som mer stabila och erfarna skridskoåkare ger en bra grund för såväl konståkning som hockey eller bara allmän skridskoåkning.
SKRIDSKOSKOLAN 2025/2026
Träningsperiod 1
Träningsstart: Måndagen den 1 september 2025.
Träningstillfällen: 1/9, 8/9, 15/9, 22/9, 29/9, 6/10, 13/10, 20/10, 27/10, 3/11, 10/11, 17/11, 24/11 1/12, 8/12, 15/12.
Träningstider: Träningstiden för alla barn födda 2022-2017 är kl. 17:30- 18:10 och för alla barn födda 2016-2011 är träningstiden kl.18:20 -19:00.
Kostnad: Deltagande i skridskoskolan kostar 1800 kr i träningsavgift per termin samt 300 kr i medlemsavgift + 50kr i serviceavgift till IFK Helsingborg. Medlemsavgiften + serviceavgiften gäller hela säsongen 2025/2026 och betalas vid anmälan.
KLICKA HÄR FÖR ANMÄLAN
Träningen bedrivs i Helsingborgs Ishall, Olympiarinken i B-hallen på måndagar och är fördelad på två träningspass beroende på ålder.
På båda passen finns grupper som erbjuder allt ifrån nybörjarträning till mer utmaning.
Det är viktigt att ni ser till att bli avprickade varje gång ni är på skridskoskolan så att vi vet hur många barn vi har och vilka som är på isen.
Viktigt att veta inför träningen:
UTRUSTNING
För att få en trygg och rolig start på isen behöver varje barn ha med sig:
KOSTNAD OCH BETALNING
Deltagande i skridskoskolan kostar 1800 kr i träningsavgift per termin samt 300 kr i medlemsavgift + 50kr i serviceavgift till IFK Helsingborg. Medlemsavgiften + serviceavgiften gäller hela säsongen 2025/2026 och betalas vid anmälan. Faktura skickas via mail efter att anmälan blivit godkänd.
Medlemsavgiften som betalas vid terminsstart gäller säsongen 2025/2026 och den gäller i alla IFK:s sektioner.
Ingen återbetalning sker vid frånvaro, sjukdom eller om träningen påbörjas efter terminsstart. Om ni av någon anledning väljer att avbryta er träning i skridskoskolan ber vi er att kontakta oss via mail så att er plats kan gå vidare till någon annan (ingen återbetalning görs).
INTEGRITET
När ni anmäler ert barn godkänner ni att IFK Helsingborgs Konståkningssektion lagrar och använder era uppgifter i vårt medlemsregister enligt GDPR (personuppgiftslagen). Uppgifterna används endast för administration samt för att söka statligt och kommunalt aktivitetsstöd.
Ni godkänner även att harmlösa uppgifter, som inte skadar eller kränker vare sig individ, grupp eller lag – exempelvis namn, bild och statistik – kan publiceras på vår officiella hemsida. Om ni inte vill att vi publicerar era uppgifter, vänligen skicka ett mail till skridskoskolan.konstakning@ifkhelsingborg.se
KONTAKT
Frågor om skridskoskolan:
skridskoskolan.konstakning@ifkhelsingborg.se
Frågor om fakturor:
VARMT VÄLKOMNA TILL IFK HELSINGBORGS SKRIDSKOSKOLA!
Skridskoskolans tränare & IFK Helsingborg Konståkning
Instagram
Följ oss på #ifkhbgkonstakning
Stöd oss via Svenska Spel