Vi har precis börjat planera för Julracet 2025. Upplägget blir ungefär samma som förra året. Mer info kommer här snart!
När: Lördag 20 december (medeldistans, vuxna & ungdomar) & Söndag 21 december ca. 09:00-13:00 (barn & ungdomar upp till PF-13)
Var: Inomhushallen vid Olympia.
Klasser: Barn/PF 7, PF 9, PF 11, PF 13, MS/KS/Veteraner (juniorer välkomna förstås! Heatindelning efter förväntad tid om möjligt.)
Notera att tävlingen ligger i inomhussäsongen 2026, dvs klasserna är:
Startavgift: 40kr för en gren, 70kr för två och 100kr för tre eller flera grenar, betalas till IS Götas PlusGiro 689356-4 eller swish 1231260850. Du erhåller en julbok som gåva. Tävlingen är gratis för IS Göta-medlemmar.
Anmälan: EasyRecord senast 17:e december (kontakta Leif om det strular). Efteranmälan i mån av plats mot dubbel avgift (messa Leif). Ange förväntat resultat vid anmälan om möjligt, vi seedar löpgrenarna.
Resultat: För seniorer, veteraner och barn/ungdomar över 11 år (yngre barns resultat finns på individuella resultatkort i EasyRecord).
Omklädning: Finns ej, kom ombytta och duscha hemma.
Övrigt:
Info: Leif Grönqvist (0707-164380, leif.gronqvist@gmail.com), BG Nilensjö (bg.nilensjo@springlfa.se), Niclas Malm (niclas20000@gmail.com). Vi finns även på FB/Messenger.
Atleticumspelen & IUDM 7-8 februari, Malmö
Förlänger anmälningstiden till tisdag 27 januari, kl. 20:00 om någon mer vill med.
Anmälan genom att svara på denna kallelse senast söndagen den 25 januari och i kommentarsfältet ange vilka grenar och klass, t.ex. P17 längd, F15 200m.
OBS! Inga egna anmälningar via easyrecord, utan alla anmälningar görs av tränare efter den 25 jan.
För information om klasser, grenar och dagsprogram - se tävlingssidan på easyrecord.se
Friidrottstävlingen i annan kommun som vi satsar under andra halvan av inomhussäsongen! Tävlingen är över 2 dagar.
Svara på denna kallelse BARA för lördagens grenar. Om ni vill vara med - skriv in vilka grenar i kommentaren. Detta måste vi ha på plats senast söndag 15 februari.
Denna dag finns att välja på (båda för de födda 2015 och 2016):
60m, 200m och Kula
Mvh tränarna!
Malmö Indoor Challenge 28 feb.-1 mars, Malmö
Anmälan genom att svara på denna kallelse senast söndagen den 15 februari och i kommentarsfältet ange vilka grenar och klass, t.ex. P17 längd, F15 200m.
OBS! Inga egna anmälningar via easyrecord, utan alla anmälningar görs av kansliet efter den 15 feb.
För information om klasser, grenar och dagsprogram - se tävlingssidan på easyrecord.se
Friidrottstävlingen i annan kommun som vi satsar under andra halvan av inomhussäsongen! Tävlingen är över 2 dagar.
Svara på denna kallelse BARA för lördagens grenar. Om ni vill vara med - skriv in vilka grenar i kommentaren. Detta måste vi ha på plats senast söndag 15 februari.
Denna dag finns att välja på (båda för de födda 2015 och 2016):
60m häck, 600m, längd
Mvh tränarna!
Hej
Årliga Kretsen som IFK Helsingborg anordnar. Det har tagit lite mer tid än vanligt att få fram allt (ny tävlingsledare etc) - men nu ska allt vara på plats!
Det är en mindre tävling där enbart deltagare från Nordvästra Skåne är inbjudna. Det är även i vår egna lilla friidrottshall - så perfekt tillfälle för tävling på hemmaplan.
Räkna med att det kommer behövas funktionärsstöd, minst 1 förälder per barn som är anmäld. Grenledare finns på plats, så det är mycket enkla uppdrag, mäta, kratta, notera resultat mm. Hur mätningen går till - har grenledaren full koll på!
Anmälan, senast SÖNDAG 1 MARS: Vänligen gå själva in på easyrecord.se - Knappen Anmälan. Du måste först registrera dig - Klubb= IFK Helsingborg; ditt namn och sen din mailaddress. Exempel:
Sök upp ditt barns namn - och markera. Finns ej ditt barn registrerat (ej tävlat förut) - använd Lägg till deltagare och där kan ni lägga till namn + födelseår.
Nytt för i år - man måste lägga till även hela personnumret! Detta är en av anledningarna att det skulle ta oss tränare mycket tid att lägga in alla...så vi önskar att ni själva går in och gör detta.
Välj sen klass och gren (1 i taget!) och tryck på "Lägg till preliminär anmälan" (ljus blå knapp). Denna syns sen till höger som "Deltagarens grenar". Trycker ni på något fel kan ni bara radera den sen härifrån innan ni bekräftar!
Sen byter ni enbart gren och trycker igen på "Lägg till preliminär anmälan" - så ni anmäler till rätt antal grenar.
När ni är redo - tryck på Bekräft anmälan (grön knapp). Sen får du en bekräftlese per mail - och allt är klart!
Återkommer kring mer detaljer vidrörande funktionärsbiten. Ha tålamod - det är nya involverade i att arrangera Kretsen i år!
Mvh Lise
Söndagen den 8e mars håller ifk helsingborg i tävlingen kretsen i friidrottshallen. Vår ordinarie träning utgår.
Detta är en bra första tävling för er som aldrig tävlat innan.
Anmäl ert barn F/P9 via easyrecord.se senast 5e mars.
Tränare från vår grupp på plats.
Hässleholms AIS inbjuder till Vårkampen den 2:e maj.
Hässleholms AIS hälsar alla hjärtligt välkomna till Vårkampen som startade 2003,
en friidrottstävling som vi hoppas skall bli ett trevligt inslag i 2026 års utomhussäsong för de yngre.
Tävlingen avgörs på Göingevallen i Hässleholm.
Anmälan: Anmäl själva ert barn via Easyrecord. EasyRecord senast 24/4. Svara också ja eller nej på denna kallelse.
Kan tävla i: 60m, 400m, Höjd, Längd, Kula, 60mh (68.6)*, 60mh (76.2)*, Gång 600m prova på, läs mer i inbjudan.
Meddela gärna tränarna om ni blir sjuka men maila också varkampen@hais.info vid avanmälan eller sjukdom.
Mer info kommer närmre och vilka tränare som finns på plats.
/Tränarna
"Välkomna till 2026 års utomhussäsong som börjar i Eslöv, Skånes mittpunkt.
Välkomna till årets trevligaste tävling, en tävling som solen alltid skiner över.
Det blir många grenar inklusive rafflande stafetter för alla åldrar.
Alla får pannkakor med glass och grillen serverar läckerheter. "
Mer info:pannkaksspelen.se
Anmäl ert barn själv senast 17 maj:EasyRecord
/Tränarna
Denna kallelse gäller ENBART lördagens tävling, separat kallelse för söndag.
Ni anmälar själva på easyrecord.se men skriver även in här vilka grenar, så vi tränare inte behöver kolla på två ställen för att göra upp en plan.
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan 16 maj!
P/F10 (född 2016): 60m, 600m, Spjut
P/F11 (född 2015): 60m, 600m, Spjut, höjd
Vill ert barn vara med på höjdhopp OCH är född 2016 är min rekommendation att barnet även tävlar i P/F11 på alla grenar. Detta för att undvika krockar, då arrangören brukar ta hänsyn till att inga grenar inom samma ålder krockar men kan inte även ta in om någon tävlar i olika årsklasser.
Denna kallelse gäller ENBART söndagens tävling, separat kallelse för lördag.
Ni anmälar själva på easyrecord.se men skriver även in här vilka grenar, så vi tränare inte behöver kolla på två ställen för att göra upp en plan.
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan 16 maj!
P/F10 (född 2016): 200m, längd, kula, 5x60m stafett
P/F11 (född 2015): 200m, längd, kula, 5x60m stafett
Vi hoppas på stor uppslutning så vi kan ha mer än 1 stafettlag - det vore fantastiskt roligt!!
Denna är meste ifall det är så att ni är flera som vill tävla så ni vet om att det finns någon från gruppen som ska dit. Ingen tränare kan närvara!
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan 27 maj!
P/F11 (dubbelklass för födda 2015-2016): 200m, 60m häck, höjd och kast med liten boll
Ni anmälar själva på easyrecord.se men skriver även in här vilka grenar, så vi tränare inte behöver kolla på två ställen för att göra upp en plan.
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan 27 maj!
P/F11 (dubbelklass för födda 2015-2016): 60m, 600m och längd
Anmälan för resa & logi till Världsungdomsspelen i Göteborg 26-28 juni.
Vi åker gemensamt till Världsungdomsspelen med träningsgruppen i år. För er som inte känner till VU, så är det Sveriges just nu största arenatävling sett till antalet deltagare med fokus på ungdomar & juniorer. Anmälan till själva tävlingen (grenar) görs längre fram, men nedan finns länkar till tävlingens hemsida.
VU hemsida
Dagsprogram
Vi åker tillsammans upp till Göteborg på torsdag eftermiddag 25/6, stannar hela helgen och reser hem efter tävlingen på söndag kväll 28/6. Tävlingen pågår kl. 9-20 fredag - lördag - söndag. Vi bor på hotell, i fyrbäddsrum. Frukost är inkluderat, resterande måltider tillkommer liksom ev. kollektivtrafik på plats i Göteborg. Vi reser antingen med tåg eller med bilar/minibussar och bor på SPAR Hotell Majorna.
Mycket preliminär kostnad: Logi 3 nätter inkl. frukost 2400kr, resa Hbg-Gbg tor 500kr. Detta är en grov uppskattning och faktiska kostnaden kan både bli lägre och något högre. Faktureras av IFK i efterhand.
Vill man inte stanna hela helgen blir kostnaden ändå densamma, om det inte är så att ett helt rum kan avbokas en natt. Skriv vilka dagar du planerar att vara med och om du även reser med gruppen, t.ex. "hela helgen + resa" eller "lö-sö + resa sö" så försöker vi samordna resa och boende på bästa sätt.
Ledare som åker med är Malin & Marie.
Svarar du senast måndag den 25 maj är du garanterad boende, därefter avbokar vi ej utnyttjade boendeplatser.
Avbokningar av hela rum går att göra om det meddelas till Malin (070 490 42 88) senast måndagen den 8 juni, avbokning av enstaka platser är också möjlig men endast delvis återbetalning så.
Hälsningar
Ledarna
I denna kallelse anmäler du vilka grenar du vill ställa upp i. Gäller oavsett om du reser och bor med gruppen (se separat kallelse) eller löser transport och boende på egen hand.
Tävlingens hemsida
Inbjudan & Grenprogram OBS! Vissa grenar har kval och final olika dagar.
Svara på kallelsen senast onsdagen den 3 juni och ange i kommentarsfältet vilka grenar du ställer upp i. Därefter anmäler föreningen alla deltagare. Inga egna anmälningar via trackandfield.se.
Denna kallelse gäller ENBART lördag 4 juli, separat kallelse för söndag!
Ni anmälar själva på easyrecord.se men skriver även in här vilka grenar, så vi tränare inte behöver kolla på två ställen för att göra upp en plan. Ni föräldrar anmäler er även självklart som funktionärer så vi får en grym tävling för våra barn på hemmaplan!!
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan 21 juni!
F10 (2016): 600m, längd
P10 (2016): 600m, kula
F11 (2015): 600m, höjd, kula
P11 (2015): 600m, kula
Vill ert barn vara med på höjdhopp OCH är född 2016 är min rekommendation att barnet även tävlar i P/F11 på alla grenar. Detta för att undvika krockar, då arrangören brukar ta hänsyn till att inga grenar inom samma ålder krockar men kan inte även ta in om någon tävlar i olika årsklasser.
IFKs egna tävling Öresundsspelen hålls på Heden 3-5 juli 2026!
Våra aktiva tävlar i F/P9 på söndagen den 5e juli.
Anmäl er själva via easyrecord senast 21/6.
Denna kallelse gäller ENBART söndag 4 juli, separat kallelse för söndag!
Ni anmälar själva på easyrecord.se men skriver även in här vilka grenar, så vi tränare inte behöver kolla på två ställen för att göra upp en plan. Ni föräldrar anmäler er även självklart som funktionärer så vi får en grym tävling för våra barn på hemmaplan!!
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan 21 juni!
F10 (2016): 60m, kula
P10 (2016): 60m, längd
F11 (2015): 60m, längd
P11 (2015): 60m, höjd, längd
P/F11 (dubbelklass för 2015-2016): 5x60m stafett. Här hoppas vi att vi kan åtminstone ha 3 lag, precis som förra året!
Vill ert barn vara med på höjdhopp OCH är född 2016 är min rekommendation att barnet även tävlar i P/F11 på alla grenar. Detta för att undvika krockar, då arrangören brukar ta hänsyn till att inga grenar inom samma ålder krockar men kan inte även ta in om någon tävlar i olika årsklasser.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Västra Ramlösahallen stängt men vi har tillgång till Friidrottshallen.
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Hej alla! Skånes friidrottsförbund bjuder in till en träningsdag för alla klubbar i Skåne.
Svara på denna kallelse om ni vill vara med, och skriv vilka 3 grenar, så anmäler vi sedan gemensamt! Skriv också om ninjan köra! Louisa är med som ledare och håller ihop vårt gäng, vi arrangerar gemensam körning.
Inbjudan nedan:
Vi är glada att bjuda in aktiva födda 2014 och 2015 till vår Vårträff den 12 april i Lund – en dag med fokus på gemenskap, träningsglädje och att stärka sammanhållningen mellan aktiva och tränare.
Syftet med träffen är att skapa en inspirerande mötesplats där vi tränar tillsammans, lär känna varandra och bygger relationer över klubbgränserna. Det är en dag för alla – oavsett nivå – och huvudmålet är att träffas, umgås och ha roligt tillsammans. För de barn som redan tävlar är detta också ett fint tillfälle att börja lära känna varandra ännu mer, stärka gemenskapen och bygga en lagkänsla inför framtiden. Vi hoppas att dagen kan bli ett första steg mot ännu större sammanhållning och glädje inom Skåne.
Program för dagen:
Ledare:
Inbjudna tränare från olika klubbar, ungdomsledare samt vuxna ledare deltar och bidrar under dagen. En mer detaljerad presentation av tränarna samt upplägg för dagen kommer närmare evenemanget.
Vi vill också meddela att vi döper detta till: Skåne Hoppet – för barnen är hoppet. Ett namn som symboliserar framtid, utveckling och gemenskap i hela regionen.
Ålder: 2014–2015
Dag: 12 april
Tid: 10–15
Plats: Idrottsplatsen i Lund, Trollebergsvägen 26
Mat: Lunch medtages, fika ingår
Sista anmälan: 7 april
Anmälan: https://educationwebregistration.idrottonline.se/home/index/2211570
Vid anmälan önskar vi att varje aktiv väljer tre grenar som de tycker är roligast.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Träning i friidrottshallen på Olympia.
Ta med dryckesflaska samt lämpliga träningskläder och skor för inomhusträning.
För att underlätta för vår planering, vänligen svara på kallelse tidigare - men SENAST dagen innan träning.
Söndagen den 3e maj ses vi på Heden!
Viktigt att besvara denna kallelse så att vi vet hur många som kommer och ska ha fika/korv osv!
Vi kommer denna dag tillsammans med andra grupper inom IFK hjälpas åt att städa idrottsplatsen mellan 10-13 och bjuds på korv/dryck. Efter detta tränar vi mellan 13-14.30.
Klubben får 200kr av Helsingborg stad per deltagare som städar och det är ett fint tillfälle att umgås med övriga grupper och tränare! :)
Monica och Lisa håller i träningen denna dag.
/Tränarna
Träning söndag. Kom i tid och kom ihåg vattenflaska. Vi kommer testa under januari med en längre träning på söndagar,
start 13:00 och slut 15:00.
Hälsningar,
/Tränarna IFK Helsingborg
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Torsdagar kör vi inomhus i hallen! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Friidrottsträning inomhus
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Torsdagar kör vi inomhus! Se till att barnen har vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Ni anmälar själva på easyrecord.se men skriver även in här vilka grenar, så vi tränare inte behöver kolla på två ställen för att göra upp en plan.
Anmälan måste vara gjord på easyrecord.se innan ?? maj! Kolla gärna på easyrecord.se, just nu står inget!
P/F11 (dubbelklass för födda 2015-2016): 60m, 400m, längd och kula
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Torsdagar kör vi träningen inomhus, men ev är vi i skogen utanför och kör en löparrunda. Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Torsdagar kör vi träningen inomhus, men ev är vi i skogen utanför och kör en löparrunda. Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Torsdagar kör vi träningen inomhus, men ev är vi i skogen utanför och kör en löparrunda. Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder
Kläder efter väder!
Välkomna till träning onsdag på Hedens IP. Obs att sluttiden är 19:45, så att vi får 1,5 timmes träning, ta med kläder efter väder och glöm inte vattenflaska!
hälsningar,
/Tränarna i IFK Helsingborg
Nu kör vi träning utomhus för hela slanten! Se till att barnen har kläder efter
väder och vattenflaska med sig! Kom i tid så att vi får en effektiv träning tillsammans.
hälsningar,
/tränarna i IFK Helsingborg
Kläder efter väder
Kläder efter väder!
Skånes friidrottsförbund bjuder in till gemensam träningsdag i Lund söndag 12 april. Detta gäller barn födda 2014 och 2015.
Detta är ett ypperligt tillfälle att bli känd med andra som man möter på tävlingar runtom men även ha kul med kompisarna i träningsgruppen. Minst 1 tränare från vår grupp kommer också närvara!
Vänligen se bifogat inbjudan, anmälan gör ni själva på länken i bifogat fil - de önskar även att man väljer 3 grenar man tycker är roligast vid anmälan. Svara även på denna kallelse så vi tränare som ska med har koll.
Sista anmälningsdag 7 April.
Det kostar 200 kr per barn att vara med vilket bekostas av er (vid anmälan).
Från vad vi hört från de IFKare som varit med tidigare så är det mycket uppskattat dag både för barnen och de tränare som närvarat! Så vi hoppas på att så många som möjligt av våra 2015-barn vill vara med (tillsammans med våra 2014-barn från gruppen "över" oss).
Mvh Tränarna i 15/16-gruppen
Ändring: ny uppdaterad information: Städning på Heden
Klubben planerar en gemensam städdag på Heden söndagen den 3 maj mellan kl 10.00-13.00, det bjuds på grillad korv och dryck till alla som deltar.
Klubben får 200 kr i ersättning per person som deltar och är i åldern 5-20 år.
anmäl via kallelsen och lägg till
kommentar på hur många ni blir, senast torsdagen den 30 april.
/Karin
Städdag på Heden - IFK får betalt per deltagare
Söndagen den 3 maj är det dags för gemensam städdag på Hedens idrottsplats för alla aktiva i föreningen. IFK får 200kr per deltagare mellan 5-20 år, så ta gärna med syskon också. Detta är en bra inkomstkälla för föreningen så viktigt att prioritera.
Samling på Heden kl. 10. Vi städar utomhus på Heden och i närområdet. Efter städningen ska alla städare fotograferas på en eller flera gruppbilder tillsammans med skräpet vi samlat in, är man inte med på bilden blir det inget betalt till IFK. Efter städning och fotografering bjuder IFK på grillad korv till alla som deltagit.
Ta gärna med ett par handskar att ha under städningen. Har du plockpinne eller liknande kommer den också väl till pass. Övrig utrustning får vi på plats och det brukar även finnas ett begränsat antal handskar.
Svara på kallelsen senast onsdagen den 29 april. Om du har med dig någon mer till städningen så anger du det i kommentaren så att kansliet kan köpa in lagom mängd mat.
Hälsningar
Ledarna Juniorgruppen
14 platser som vår grupp ska se till att ha bemannat för Springtime. Det är att fixa till stationen för vatten och frukt vid målgång, sen dela ut till all aktiva när de gått i mål - samt ta ner igen stationen när det är klart.
Först till kvarn - det finns ävan andra uppdrag som kommer ut via andra kanaler från Springtimegruppen.
Skånes Friidrottsförbund arrangerar en träningsdag i Ängelholm lördagen den 30 maj kl. 10.00–15.00. Dagen är öppen för alla i aktuell ålder och syftar till att inspirera och utveckla våra ungdomar inom friidrotten.
👉 Anmälan sker senast den 22 maj.
Fullständig information finns i bifogad inbjudan, och ni anmäler själva!